Info vonal

Info vonal:

+36-20/421-4242

Blog

Miért fontos a prosztata egészsége?

2019.01.10 07:00

Vannak olyan szerveink, melyek ha egészségesek, szinte észrevétlenül működnek.  Megbetegedésük esetén, illetve a kor előrehaladtával azonban számos kellemetlen tünetet okozhatnak. Ilyen szerv a prosztata is. A prosztata (dülmirigy) a belső férfi nemiszervek közé tartozik. Ez a szelídgesztenye nagyságú, mégis igen jelentős szerv a húgyhólyag alatt, a végbél előtt, a hímvessző eredésénél helyezkedik el, körülöleli a húgycső kezdeti szakaszát. Váladéka fontos szerepet játszik a petesejtek sikeres megtermékenyítésénél.

 Miért fontos a prosztata egészsége?

A prosztata változása az élet során

A férfiak életének első 30 évében az egészséges prosztata jóformán észrevétlenül működik. Azonban hormonális hatásra jóindulatú megnagyobbodása már a 40 éves kor feletti fériak körében is okozhat panaszokat. Az 50. életévtől kezdve minden harmadik férfit érintik a prosztata megnövekedése miatti vizelési problémák. 60 év felett ez az arány 50%-ra emelkedik és a kor előrehaladtával pedig egyre nő.

A kellemetlen tüneteket elsősorban az okozza, hogy minél nagyobbra nő a prosztata, annál kevesebb vizeletet tud tárolni a húgyhólyag és annál szűkebb a húgycső keresztmetszete, a megnagyobbodás miatt pedig akadályozottá válik a vizeletfolyás.

Habár a prosztata jóindulatú megnagyobbodása az öregedéssel járó normális folyamatnak tekinthető, kutatások szerint kialakulásában genetikai és életmódbeli tényezők is szerepet játszanak. A prosztata-szűrés 50 éves kor felett évente ajánlott, de vizeletürítési panaszok esetén bármilyen életkorban kivizsgálás szükséges!

A prosztata három leggyakrabban előforduló megbetegedése

  • Jóindulatú prosztata megnagyobbodás (BPH): Tünetei hosszú távon jelentősen befolyásolhatják az életminőséget, ezért kezelésével mindeképpen foglalkozni kell. Szakorvosi vizsgálattal megállapítható a prosztata megnagyobbodásának mértéke, az orvos pedig dönt a gyógymódról.
  • Prosztatagyulladás: Azonnali kezelést igényel a dülmirigy heveny, bakteriális eredetű gyulladása, amely nagyon kellemetlen urológiai panaszokkal jár.
  • Prosztatarák: Sokáig tünetmentesen lappang a veszélyes sejtburjánzás, fő veszélye éppen ebben rejlik, ezért nagyon fontos rendszeres szűrést végeztetni!

A jóindulatú prosztata megnagyobbodás (BPH) tünetei

A BPH (benignus prosztata hiperplázia) jellegzetes tünetei általában vizeléssel kapcsolatosak. Leggyakoribb tünet, hogy a vizelés nehezen indul, vékony sugárban folyik vagy csak akadozva ürül, a vizeletürítéshez gyakran erőlködni is kell. Ilyenkor egyszerre kevés vizelet távozik, de az inger hamar újra jelentkezik (éjszaka is). A másikfajta kapcsolódó tünetegyüttes az inkontinenciához köthető, amikor a vizelési inger hirtelen és nagyon erősen jelentkezik, a vizelet elcseppenhet.

A BPH kihatása az életminőségre

A vizelési zavarok igen sok kellemetlenséggel járhatnak a nehézkes és fájdalmas vizelésen kívül is. Egyrészt lehetünk olyan helyzetben, hogy szinte lehetetlen feltűnés nélkül megoldani a folyamatos vizelési ingeren való könnyítést, másrészt az emiatti rendszeres éjszakai kelések sorozatos kialvatlansághoz, hosszútávon pedig akár depresszióhoz is vezethetnek.

Mivel a BPH-ban szenvedő férfi hólyagja a vizeletürítéskor nem mindig ürül ki teljesen, a hólyagban vizeletpangás jön létre, ami fogékonnyá teszi a vesekőképződésére és a húgyúti fertőzésekre, melyek szintén nagyon kellemetlen  tünetekkel járnak.

A jóindulatú prosztata megnagyobbodás a szexuális életben is okozhat problémákat. Szakértők szerint a csökkent szexuális vágy is kapcsolódó tünet, melyet fizikai és lelki tényezők is indukálhatnak az érintetteknél, de bizonyos BPH kezelésére szolgáló gyógyszerek a megnagyobbodás hatékony csökkentése mellett mellékhatásként a libidót is csökkentik. Továbbá a BPH-ban szenvedőknél gyakran előfordulnak merevedési zavarok is.

A megnagyobbodott dülmirigy a végbél felé növekedve székelés körüli nehézséget, fájdalmat okozhat, mely a végbél és a gát területére sugárzik, de ilyen irányú panaszok esetén először mindig ki kell zárni a bélrendszerrel kapcsolatos elváltozás lehetőségét.

Olajos magvak

Az életmód hatása a prosztatára

A túlsúly és a mozgáshiány, ülő életmód jelentősen növeli a prosztatabántalmak kockázatát, ezért a rendszeres testmozgás az egészséges testsúly elérése és annak megőrzése miatt fontos. Kirándulással, rendszeres sétákkal, úszással is már nagyon sokat tehetünk magunkért, ráadásul önmagában az ülő életmód sem kedvez panaszok esetén.

A helyes táplálkozás szoros összefüggésben van az egészséges testsúly elérésével, de bizonyos táplálékok kifejezetten jó hatással vannak a prosztata működésére (paradicsom, olajos magvak, tökmagolaj, olívaolaj, halolaj, stb.).

A rendszeres és megfelelő mennyiségű folyadékbevitel szintén elejét veheti a prosztata bántalmakkal kapcsolatos kellemetlen tünetek kialakulásának.

Az alkoholfogyasztás és a dohányzás súlyosbíthatják a panaszokat!

Tanulmányok szerint a stresszfaktor is indukálhatja a prosztata megbetegedését. A feszített tempójú és stresszes életmód miatt újfajta menedzserbetegségnek is tekintik újabban a prosztataproblémákat.

Prosztata Duo

Természetes védelem a prosztata egészségéért

Bizonyos táplálékok, gyógynövények jótékony hatást gyakorolnak a prosztata működésére, így kiegészítő, esetleg megelőző terápiaként alkalmazhatóak. Természetes formában is bevihetjük őket szervezetünk be, valamint a belőlük előállított készítmények is különösen hatásosnak bizonyulnak a prosztata megnagyobbodása esetén.

Táplálékok, természetes anyagok, melyek gyógyhatása a prosztatára bizonyított

  • paradicsom: magas likopintartalma miatt védőhatású
  • telítetlen zsírsavak: beillesztésük az étrendbe tengeri halolaj és olajos magvak (pl. mogyoró, dió, kesudió) formájában nagyon fontos, de a tökmagolaj, olívaolaj, szezámolaj is bizonyítottan jótékony hatásúak
  • cink: tökmag, tökmagolaj, sörélesztő remek beviteli források
  • kisfirágú füzike: gyógytea vagy tabletta formájában alkalmazható
  • fűrészpálma kivonatot tartalmazó étrendkiegészítők fogyasztása

A rendszeres nemi élet kedvező hatású a prosztata egészségének megőrzése érdekében, mert rendszeres kiürítése pozitív hatással van a szerv működésére. (Gyulladásos megbetegedés esetén azonban az intim együttlét irritálhatja a prosztatát és késleltetheti a gyógyulást.)

Intim torna ma már a férfiak számára kidolgozott változatban is elérhető, melynek fontossága az érintett szervek vérellátásának serkentésében, így egészséges működésük fenntartásában is kiemelkedő.

A szűk alsónemű és nadrág kerülése a szakemberek szerint igen fontos. A megfelelő vérellátás és az esetleges deformitások elkerülése érdekében a férfinadrágoknak elegendő, kényelmes helyet kell biztosítaniuk az ágyéki szervek számára.

Hideg időben különös gondot kell fordítani az altest és a lábak melegen tartására, mert a meleg stimulálja a vérkeringést, ezzel javítva az érintett szervek ellenálló képességét.

Habár a prosztata jóindulatú megnagyobbodása az életkor előrehaladtával egy természetesen bekövetkező folyamat, a kellemetlen tünetek megelőzéséért, csökkentéséért sokat tehetünk. Panaszok esetén a szakorvosi vizsgálat, illetve 50 év felett a prosztatarák éves szűrése kiemelkedően fontos.

Itt az idő gondolni a férfi-egészsége! Mit tehetek a megőrzésért?

 

Elégedettségi garancia

60 napos pénzvisszafizetési garancia minden termékre!

Ingyenes szállítás

Minden 10.490 Ft feletti rendelés esetén!