A kínai hernyógomba Tibetben és Kína Tibettel határos tartományaiban, Nepálban és Butánban továbbá India északi részén őshonos. A természetes környezetében élősködő életmódot folytató Cordyceps nemzetség több mint 300 gombafajból áll. Az ősi kínai orvoslás több, mint ezer éve ismeri és alkalmazza a kínai hernyógombát. A cordiceps nem nevezhető klasszikus értelemben gyógynövénynek. Különcsége abban rejlik, hogy tulajdonképpen két különböző élőlényből áll. A gomba elszórt spóráit elfogyasztja a denevérlepke föld alatt élő hernyója. Ezután a gomba micéliuma a hernyó testében lévő tápanyagokat felhasználva, élősködőként építi fel saját szervezetét. A kutatók azt feltételezik, hogy ez a faji kettősség eredményezi a hernyógomba számos pozitív élettani hatását. A cordyceps az egyik leghatásosabb szer a szervezetünk energiaszintjének javítására és arra, hogy visszaszerezzük szellemi és fizikai képességeinket, ezért a felépülőben lévő betegek rendszeresen fogyasztják.
Megtalálható benne az összes létfontosságú esszenciális aminosav, amiket a szervezet nem képes előállítani. A hernyógomba az ásványi anyagok tárháza, főként káliumot, nátriumot, vasat és rezet tartalmaz jelentősebb mennyiségben.
Ám az egyik legfontosabb összetevője a béta-glükán. Kimutattak benne továbbá egy cordycepin elnevezésű hatóanyagot, amely antibiotikumként funkcionál. A kínai hernyógomba 1993-ban hívta fel magára a tudományos világ figyelmét. Ebben az évben a Németországban megrendezésre került Atlétikai Világbajnokságon a kínai sportolók 9 új világcsúcsot állítottak fel és mindannyian rendszeresen fogyasztottak kínai hernyógombát. Ezek után a kutatások elsősorban a hernyógomba teljesítményfokozó hatására koncentráltak. Egy ötven év felettiek körében végzett kutatás során naponta háromszor 333 mg hernyógombát kaptak a résztvevők 12 héten keresztül. Az eredmények meggyőzőek voltak, mind a légzésfunkciók, mind pedig az anyagcsere jelentősen javult a hernyógomba-kezelésben részesülő személyeknél a placebót kapó kontrollcsoporthoz képest. Más kutatások arra az eredményre jutottak, hogy erős fizikai igénybevétel esetén csökkenti a savasodást és jelentősen javítja a szervezet oxigénellátását, ezen kívül immunomoduláns hatásának köszönhetően javítja az immunrendszer általános állapotát, jótékony hatással van a szellemi és fizikai teljesítőképességre, mivel stimulálja az adenozin-trifoszfát (ATP) termelődését, ami a sejtek egyik legfontosabb energiaforrása, az ATP szint növelése révén pedig csökkenti a fáradtság-érzést.