Info vonal

Info vonal:

+36-20/421-4242

Blog

Ízületi bántalmak enyhítése természetes módszerekkel

2019.01.10 07:00

A mozgásszervi megbetegedések közül az ízületi bántalmak rengeteg embert érintenek.Számos kialakulási módjuk lehet, az örökletes hajlamtól kezdve, a foglalkozási ártalmakon át, a tünetek életkor előrehaladtával bekövetkező megjelenéséig. Mégis igen fontos beszélni a természetes ízületvédő módszerekről és az életmód szerepéről.

 Ízületi bántalmak enyhítése természetes módszerekkel

A porckopásos ízületi megbetegedések legnagyobb részben a túlsúly miatt alakulnak ki. Az optimális testsúly elérése azért kiemelkedő jelentőségű, mert a túlzott és egyenetlen terhelés során a mindennapi mozgások is nagyban terhelik az ízületeket, így a kopásos folyamat hamarabb beindul. A túlsúly okozta fokozott ízületi terhelésnek elsősorban a térd, a csípő és a gerinc vannak kitéve. Fogyókúra esetén lényeges, hogy az lassan, fokozatosan, lehetőség szerint életmódváltással egybekötve történjen.

Az ízületeket kímélő rendszeres testmozgás is kulcsfontosságú. Az aktív életmód az ízületeket rugalmasan tartja, ezáltal a porckopás is később alakul ki. A sportolás előtti helyes bemelegítés és utána a nyújtás is részei az ízületek egészségesen tartásának, a sérülések elkerülésének. A rendszeres testmozgás erősíti az izomzatot, mely az ízületeknek nagyobb támasztékot képes biztosítani.

Fontos, hogy mindenki a korának és edzettségi szintjének megfelelő mozgást végezzen, valamint hogy túlterhelés miatt ne kényszerüljünk a sportolás abbahagyására. Ha sportolás közben, vagy utána lép fel fájdalom, hamar ki kell deríteni, hogy izomlázról vagy ízületet érintő problémáról van szó. Ha csupán egy ízületet érint a fájdalom, még nem biztos, hogy a többit is kényszerűen pihentetni kell, ugyanis az ízületeknek az árt a legtöbbet, ha nem használjuk őket.

Egészséges táplálkozás

Egészséges táplálkozással is sokat tehetünk ízületeinkért, így természetes módon biztosítva számos jótékony táplálék, vitamin és ásványi anyag szervezetünkbe jutását. A friss zöldségek és gyümölcsök, omega-3 zsírsavakban gazdag táplálékok (pl. olajos magvak, tengeri halak), valamint a teljes kiőrlésű gabonafélékből készült ételek fogyasztása is elősegíti az ízületek egészségének megőrzését. Az E- és C-vitaminok, a béta-karotin védik a szöveteket, segítségükkel lelassul az ízületek roncsolódása és merevvé válása. A gyulladásos ízületi bántalmak (pl. reuma, köszvény) tüneteit ronthatják a magas purintartalmú zsíros húsok, állati belsőségek, tojás, zsíros sajtok, de az alkohol és a kávé is felerősíthetik a fájdalmas tüneteket. Ajánlott a bőséges folyadékfogyasztás (2-3 liter/nap) csapvíz, szénsavmentes ásványvíz vagy teák formájában. Kiváló purinürítők az alkalikus gyógyvizeink (pl. Balfi, Parádi, Salvus vizek) és a csalántea.

Természetesen nem kell lemondani mindenről, amilyen ízeket szeretünk, csupán nap mint nap tegyünk azért, hogy egészségesebb ételek kerüljenek az asztalra. Érdemes lépésről-lépésre haladni az újfajta ételek és praktikák beiktatásában.

Milyen változtatások ajánlottak?

  • iktassunk be a nap folyamán legalább egy főétkezéshez zöldségeket: pl. párolt zöldséget, paradicsomot, salátát, reszelt céklát vagy sárgarépát, ecetmentes savanyúságot
  • sertéshús és marhahús helyett fogyasszunk fehér húsokat: csirkét, pulykát, tengeri halakat
  • finomított lisztből készült pékáru helyett válasszuk a teljes kiőrlésűeket és ha lehet, csökkentsük le a nap során fogyasztott mennyiségüket
  • minden nap fogyasszunk gyümölcsöt: érdemes a frissen kapható, idénygyümölcsök közül választani
  • nassolás helyett rágcsáljunk olajos magvakat: pl. diót, mandulát, tökmagot, napraforgómagot, kesudiót

Bizonyos fűszerekkel és gyógynövényekkel is jót tehetünk ízületeinknek. A gyömbér és a kurkuma fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatását már számos kísérlet bizonyította, mindkettő gyógyhatása szinte megszámlálhatatlan. A rozmaringot, a lucernát, a csalánt, a zsurlófüvet és a ginzenget teaként, az oregánót fűszerként vethetjük be ízületi bántalmak tüneteinek csökkentésére.

Kurkuma

Mindennapi praktikákkal elejét vehetjük ízületeink túlterhelésének. Nem is gondolnánk, hogy a helyes testtartással, üléssel, állással, fekvéssel mennyire tehermentesíthetjük ízületeinket. Érdemes például lecserélni a kényelmetlen széket, ágymatracot, mert a hosszú ideig rosszt testhelyzetben maradás nagymértékben terhelheti a csípőt, a törzset. Ha hosszabb ideig kell állnunk, lehetőleg kis terpeszben tegyük (ne pedig egyik lábunkról a másikra álljunk), így szimmetrikusan terheljük a gerincet és a csípő mindkét oldalát. Háztartási munkák elvégzésekor, nehéz tárgyak emelésénél igyekezzünk a mozdulatokat egyenes háttal végezni, szatyrok cipelésénél a súlyokat próbáljuk a két oldalra egyenlően elosztani, így megelőzhetjük a gerinc túlterhelését.

Jó tudni, hogy a hőmérsékleti hatások hogyan befolyásolják az ízületi bántalmak tüneteit. A nehezen mozgó, de nem gyulladt ízületeknek nem tesz jót a hideg, mert növeli a görcskészséget és ezáltal fokozza a fájdalomérzetet. Az ízületek mozgatása és melegben tartása ebben az esetben ajánlott, segíthet továbbá a lazító meleg fürdő és az izommelegítő krém. Krónikus ízületi gyulladások esetén viszont éppen hogy jót tesz a hideg, tompíthatja a fájdalmat, enyhítheti az izomgörcsöket.

Sokat tehetünk tehát életmódunkkal és számos természetes módszerrel az ízületi bántalmak megelőzése vagy kialakulásának késleltetése érdekében. Illetve már kialakult panaszok enyhítésére, orvosi kezelés kiegészítésére, összességében pedig a jobb életminőség elérése érdekében is segíthetnek ezek a módszerek.

Mit tehetek még az egészséges ízületekért?

 

Elégedettségi garancia

60 napos pénzvisszafizetési garancia minden termékre!

Ingyenes szállítás

Minden 10.490 Ft feletti rendelés esetén!