Hosszabbítsa meg életét – előzze meg a cukorbetegség kialakulását!
A cukorbetegség kialakulása megfelelő életmóddal a legtöbb esetben elkerülhető lenne, sokszor mégis igen előrehaladott állapotban, már a szövődmények megjelenésével együtt kerül sor a diagnózis felállítására.

A cukorbetegség a leggyakoribb anyagcsere-betegség, s szövődményeit tekintve az egyik leggyakoribb halálozási ok a világon. Talán nincs is olyan ember, akinek a családjában, vagy közvetlen környezetében ne lenne valamilyen stádiumú cukorbeteg. Hazánkban a cukorbetegek száma az elmúlt másfél évtizedben megduplázódott, s mára már eléri az 1 millió főt, de a diagnosztizálatlan betegekkel együtt ez a szám valószínűleg sokkal nagyobb.
Miért van olyan sok cukorbeteg ember? Hogyan alakul ki ez a betegség? Milyen típusai vannak? Mit tehetünk a megelőzés érdekében? Mindezek áttekintése előtt a legfontosabb megérteni, hogy milyen utat jár be a cukor a szervezetünkben.
A cukor szerepe a szervezetben
A felvett szénhidrátot a tápcsatorna a vékonybélben található enzimek segítségével glükózzá (szőlőcukorrá) alakítja. A glükóz a bélből felszívódva a véráramba kerül, ahonnan a test minden részéhez eljut. A sejtek a glükózt energiaforrásként használják fel, de pl. a májsejtek és az izomsejtek a glükóz elraktározására is képesek.
Az inzulin nevű hormont a hasnyálmirigy termeli, amely a glükóz sejtekbe történő bejutását segíti elő, ezzel biztosítva a szervek folyamatos energiaellátását. Inzulin hiányában vagy az inzulin hatásának csökkenésekor a sejtek nem tudják a glükózt a vérből felvenni (kvázi éheznek), így a glükóz felgyülemlik a vérben, majd a vizelettel kiürül a szervezetből.
Az így kialakuló szénhidrát-anyagcsere zavart nevezzük cukorbetegségnek, melynek több típusa létezik. Az egyes típusok kialakulásának okai, tünetei és kezelésük nagyban különbözik egymástól.
1-es típusú cukorbetegség
Kialakulásának oka a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteiben az inzulintermelő béta-sejtek pusztulása. Ez egy autoimmun-reakció következménye, mely leggyakrabban gyermek- és ifjúkorban alakul ki (ritkább esetben később is kialakulhat). Mindössze néhány hét vagy hónap telik el az első tünetek megjelenése és a betegség beazonosítása között. A betegek általában vékonyabb testalkatúak, anyagcseréjük labilis. Az 1-es típusú cukorbetegség csak inzulinpótlással kezelhető.
Inzulinrezisztencia (IR)
A 2-es típusú cukorbetegség előszobájának is nevezik. Az IR a szénhidrát-anyagcserezavar egy formája, ami nem feltétlenül jár együtt a magas vércukorszinttel. Kialakulásának folyamata, hogy az inzulinérzékeny szövetek már kevesebb glükóz felvételére képesek a korábbi inzulinmennyiség mellett, de a szervezet a fokozott inzulintermeléssel egy ideig képes kompenzálni ezt az állapotot. Így még jó ideig rejtve maradhat a betegség, hiszen a jellegzetes cukorbetegség-tünetek csak később alakulnak ki, amikor a Langerhans-szigetek ß-sejtjei végleg kimerülnek és már nem képesek a fokozott mennyiségű inzulinmennyiséget előállítani.
Az inzulinrezisztencia oka lehet egyben a tünete is és fordítva, így nehéz eldönteni, mi volt előbb…
Az inzulinrezisztencia leggyakoribb tünetei
- súlyproblémák, sikertelen fogyókúrák, folyamatos hízás, jellemzően a hastájékon
- időszakos fáradékonyság, csökkent koncentrálóképesség a nap folyamán
- rohamszerű álmosság általában az étkezések utáni 2-3. órában
- hirtelen édesség éhség
- hajhullás, pattanásos bőr
- rendszertelen menstruáció, meddőség
Az inzulinrezisztencia okai lehetnek
- örökeltes hajlam
- jelentős túlsúly (BMI › 25)
- magas telített zsírsav-tartalmú táplálkozás
- policisztás petefészek szindróma (PCOS)
- lelki egyensúly hiánya, tartós stressz
- D-vitamin hiány
- hepatitis-C vírus fertőzés
- szteroid kezelés
- gesztációs (terhességi) diabétesz
Az inzulinrezisztencia a megfelelő terápiával visszafordítható, ám kezeletlenül idővel 2-es típusú cukorbetegséggé alakulhat. Életmódbeli változtatásokkal, speciális étrend követésével, rendszeres testmozgás bevezetésével, valamint szükség esetén gyógyszeres kezeléssel az IR sikeresen kezelhető.
2-es típusú cukorbetegség
Kialakulásának oka, hogy a hasnyálmirigy nem tud megfelelő mennyiségű inzulint termelni ahhoz, hogy a szervezetben keringő glükózt fel tudja dolgozni, továbbá a sejtek nem képesek megfelelő módon felhasználni az inzulint, hiába termel abból egyre többet és többet a hasnyálmirigy. A betegség kezdetén gyakori a tünetmentesség, a diabétesz tünetei csak lassan alakulnak ki és gyakran csak a különböző szövődmények megjelenése kapcsán diagnosztizálják a cukorbetegséget.
Főbb tünetei
- fáradékonyság
- szájszárazság, állandó szomjúság és éhségérzet
- gyakori vizeletürítés
- látászavarok
- száraz és viszkető bőr
- végtagok ideiglenes érzéketlensége, zsibbadása, bizsergése
- gombás fertőzések gyakorisága
- sebek, sérülések gyógyulása lassul
Nagyon fontos a cukorbetegség időben történő kivizsgálása, ugyanis a magas, kezeletlen vércukorszint károsítja a létfontosságú szerveket, melyek súlyos szövődmények kialakulásához vezethetnek!
A diabétesz szövődményei lehetnek
- fokozatos látásromlás
- vese károsodása
- szív- és érrendszeri betegségek: szív koszorúér betegség, alsó végtagi érszűkület, stroke
- idegkárosodás miatti érzéskiesés: a beteg nem veszi észre sebek, sérülések keletkezését, de bizonytalan járást és egyensúlyvesztést is okozhat
- rosszabb a sebgyógyulás, megnő a fertőzésveszély, fekély kialakulásának veszélye
- vegetatív működési zavarok: impotencia, hasmenés vagy székrekedés, fokozott izzadás, szapora szívverés
Kutatások alátámasztják, hogy már akár 10-15 évvel a cukorbetegség diagnosztizálása előtt megjelennek a szervezetben a betegség kialakulására figyelmeztető jelek: a megemelkedett vércukorszint és az inzulinrezisztencia. Ezért a megelőzést elősegítő életmódbeli tényezők bevezetése mellett fontos lehet a rizikóalapú szűrés 45 éves kor felett 3 évente, különösen ha a családban előfordult már diabétesz, jelentős túlsúly áll fenn, illetve terhességi diabétesz esetén.
A 2-es típusú cukorbetegség megelőzéséhez hosszájárulhatnak
- vérnyomás optimális szinten tartása
- koleszterinszint megfelelő szinten tartása
- cukor és gabonaalapú szénhidrátok bevitelének csökkentése
- túlzott kalóriabevitel csökkentése, túlevés elkerülése
- testsúly normalizálása
- rendszeres testmozgás
- minőségi alvás
- dohányzás elhagyása
Ne feledjük! Habár a diabétesz családi halmozódása örökletes hajlamra utalhat, életmódbeli tényezőkkel nagyon sokat tehetünk életünk során azért, hogy elkerüljük a cukorbetegséget és a kapcsolódó súlyos szövődmények kialakulását, melyek akár évtizedekkel is megrövidíthetik életünket!