Felfázás - minden, amit tudni érdemes róla, házi praktikák felfázás ellen
Most, hogy az időjárás kezd napról-napra hűvösebbé válni, érdemes jobban odafigyelnünk, hogy mindig húzzunk zoknit, papucsot és a veséink is védve legyenek a hideg elől. Sajnos felfázni igen könnyű mindenki számára télen, nyáron egyaránt, ezért összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot, házi praktikát, hogy elkerüljük a kellemetlenséget, vagy ha már érintettek vagyunk, akkor könnyebben átvészelhessük a felfázást.

Mit kell tudni a felnőttkori felfázásról?
A felfázás jellemzően valamilyen húgyúti gyulladást jelent és általában bakteriális fertőzés áll a hátterében; a húgyutba került baktériumok megtelepednek, elszaporodnak és gyulladást okoznak.
A felfázás előfordulása, okai
A felfázás egy felszálló fertőzés, melynek során a baktériumok a húgycsövön keresztül bejutnak a húgyhólyagba és irritálva annak nyálkahártyáját gyulladáshoz vezetnek. Általánosságban véve a nőket érintő problémáról van szó, ugyanis a nők húgycsöve rövidebb, mint a férfiaké, így könnyebben fertőződnek - ez azonban nem jelenti azt, hogy a férfiak nem lehetnek felfázás áldozatai!
Felfázásos tünetek a tévhitekkel ellentétben nem csupán a téli hidegben, a fűtetlen padlón való, zokni nélküli mászkálástól alakulhat ki. Gyakori kiváltó oka lehet a közös fürdővíz használata, de a szexuális úton terjedő betegségek (például chlamydia, ureaplazma, mycoplazma) is kiválthatnak felfázásos tünetet. Emellett, az esetek nagy részében a vastagbélben található E-coli nevezetű baktérium felel a felfázásos megbetegedésért, ugyanis a perisztaltikus mozgás hatására a bélből a húgycsőbe kerülhet.
Melyek a felfázás tünetei?
- Állandó vizelési inger
- Nyilalló alhasi fájdalom
- Csípő, fájdalmas vizeletürítés
- Kis mennyiségű vizelet
- Vöröses színű, vagy véres vizelet
Házi praktikák felfázás ellen
A felfázás kezelése általában 3-4 napos antibiotikum-kúrával történik, abban az esetben ha a tünetek nem múlnak, hetekig eltartó, célzott antibiotikumos kezelésre lehet szükség. Az antibiotikumok kezelés azonban nem az egyetlen megoldás a felfázással szemben. Számos természetes házi praktika is létezik, melyek segítségével enyhíthetők a kellemetlen tünetek és elősegíthető a gyorsabb gyógyulás, vagy a megelőzés. Íme néhány tipp:
1. Igyunk sok folyadékot!
A folyadéknak vizelet hígító hatása van, amely csökkenti a baktériumok szaporodásának esélyét. A víz átmossa a veséket és a húgyutakat, megtisztítva őket a lerakódásoktól és a gyulladást okozó baktériumoktól.
Napi szinten minimum 2 liter folyadék fogyasztása javasolt.
2. Szedjünk C vitamint!
Felfázás esetén sokat segíthet C vitamin dús ételek és italok fogyasztása. A C vitamin segít visszaállítani a vizelet savasságát, így gátolva a baktériumok további szaporodását.
Napi szinten 1000 mg C vitamin szedése javasolt.
3. Fogyasszunk tőzegáfonyát!
A tőzegáfonya gazdag antioxidáns-tartalma miatt már többszörösen bizonyult a felfázás hatékony ellenfelének, ugyanis megakadályozza, hogy az E-coli baktériumok a húgyhólyag falát borító hámsejtekhez tapadjanak.
Napi szinten 600-800 mg vörösáfonya szedése javasolt, akár nyersen, turmixként, vagy kapszula formájában.
4. Használjunk melegítőpárnát!
A felfázás kellemetlen, égető, görcsös fájdalmat tud okozni. Ennek enyhítése végett javasolt melegítőpárnát helyezni alhasunkra. Figyeljünk rá, hogy a párna ne legyen túl forró és ne szivárogjon belőle a forró víz!
A házi praktikák mellett érdemes már előre gondolni a megelőzésre! A Herba-D felfázás elleni Urilla gyógynövény-komplexe segíti a felfázás elleni prevenciót.