Október 20: a csontritkulás világnapja!
Október 20 a csontritkulás világnapja!
Ez egy nagyon komoly betegség, ami sokakat érint, így ez egy nagyon fontos téma, amiről beszélni KELL!
Tudd meg mi az a csontritkulás és hogyan lehet kezelni!

A csontritkulás valójában egy olyan betegség, ami a csontok elvékonyodását okozza, ezzel fokozva a csonttörés valószínűségét.
A csonttörést pedig nem szabad félvállról venni, hiszen ez életünk több területére is kihathat.
Tartós fájdalom, különböző mozgási nehézségek vagy nem megfelelő görnyedt tartás kialakulását is eredményezheti.
Mik a csontritkulás jelei?
A csontritkulás első jelei közé tartozik a csontok törése olyan kisebb terhelések hatására, amik korábban egyáltalán nem okoztak problémát. Leggyakoribb törési pontok közé tartozik: combnyak, medence, csukló és akár még a csigolyák is.
Ami talán a legijesztőbb, hogy csontritkulás esetében akár egy erősebb köhögés is csonttörést okozhat.
Sokakat talán meglepetésként érhet, hogy a csontritkulást első sorban női betegségnek tartják. De ez valójában akár még jogos is lehet, hiszen a nők esetében 4x nagyobb az eséllyel alakul ki, mint a férfiaknál.
Ennek oka, hogy hormonális változások, amik pl a menopauza alatt zajlanak le a női szervezetben csontritkulás kialakulásához vezethetnek.
De a férfiak sem nyugodhatnak meg, hiszen náluk is kialakulhat!
Lássuk tehát, mi okozhat csontritkulást!
Táplálkozási rendellenességek. – Az anorexia vagy a bulímia a csontok meggyengüléséhez vezethet, ami akár csontritkulást is okozhat.
Gluténérzékenység. – Ha valaki allergiás a gluténra, de ezt nem kezeli, akkor a vékonybél jelentős mértékben károsodhat. Ez pedig felszívódási gondokat eredményez, így nem jut el a csontokba a szükséges kalcium és D-vitamin illetve az egyéb fontos tápanyagok.
Bizonyos gyógyszerek. – Sok olyan gyógyszer van, ami a csontok gyengeségéhez vezethet, mint pl a szteroidok, roham elleni gyógyszerek illetve sok pajzsmirigy gyógyszer is ide tartozik.
Nem megfelelő életmód. – A megfelelő mozgás hiánya és a nem megfelelő étkezés is mind csontritkuláshoz vezethet.
Hogyan tudjuk kezelni?
Étrend+ mozgás: Egy megfelelő, változatos étrend kialakítása és a rendszeres mozgás segíthetnek a csontritkulás megelőzésében.
Vitaminok, vitaminok, vitaminok: a csontok megfelelő állapotának megőrzéséhez nem lehet eléggé kihangsúlyozni a vitaminok fontosságát!
A D-vitamin fontos szerepet tölt be csontjaink egészséges állapotának megőrzésében, mivel segíti a kalcium felszívódását, valamint a kalcium és a K-vitamin párosításával még a csontsűrűség növelését is.
K-vitaminnal együtt hatékonyabban fejti ki hatását.
A K+D-vitamin együttes szedése segít csökkenteni a csonttörések kockázatát!
Ha szeretnéd megelőzni a csontritkulás kialakulását KATTINTS IDE!