Csökkentsd az artrózis kialakulásának esélyét! – Ismerd meg az okokat, tünetek, kezelési módszereke
Az artrózis, vagyis az ízületi porckopás az ízületeket érintő leggyakoribb betegség, mely jellemzően az 50 év feletti korosztályt érinti. Becslések szerint a lakosság mintegy 20%-a szenved a kapcsolódó tünetektől. Habár az ún. elsődleges artrózis oka egyenlőre ismeretlen, a másodlagos artrózis kialakulásában több olyan tényező is szerepet játszik, melyet jó eséllyel megelőzhetünk vagy visszafordíthatunk.

Mi az az artrózis?
Csontjaink végeit ízületi porcok borítják, melyek lehetővé teszik a csontfelszínek súrlódásmentes elmozdulását az ízület mozgatása közben. Ha ezek az ízületi porcok károsodnak (először elvékonyodnak, majd felszínük berepedezik, végül összetöredeznek és felszívódnak), az ízületi végek csontjai közvetlenül érintkeznek egymással. Ez egy nehezebb mozgást eredményez, amit legjobban úgy tudunk elképzelni, mintha nem lenne beolajozva egy mozgó fogaskerék. Ez a súrlódás idézi elő az artrózist, vagyis az ízületi porckopást, mely amellett, hogy károsítja a csontot, idővel erős fájdalomérzettel is jár.
Habár a korral együtt járó betegségként tekintenek rá, jó tudni, hogy milyen más betegségek, ortopédiai rendellenességek, élethelyzetek “mellékhatásaként” alakulhat ki, hogy ezek elkerülésével tudatosan törekedjünk ízületeink védelmére.
Az artrózis okai, típusai, tipikus tünetei
Az elsődleges artrózis általában 45 éves kor fölött, jellemzően nőknél alakul ki, pontos oka ismeretlen, de feltételezik, hogy több tényező együttes jelenléte járul hozzá a kialakulásához.
A másodlagos artrózis kialakulásakor megállapíthatóak az okok vagy hajlamosító tényezők, ezeket artrózist megelőző állapotnak is nevezik. Ilyenek lehetnek:
- Veleszületett fejlődési rendellenességek: csípőficam, alsó végtagok eltérő hosszúsága, ízületi lazaság, stb.
- Ortopédiai rendellenességek: gerincferdülés, lúdtalp, O-láb, X-láb, melyek az ízületek egyenlőtlen és túlzott terhelését eredményezik pl. a térd vagy a csípő esetében.
- Munkaköri ártalmak: folyamatos és jelentős a fizikai igénybevétel (pl. bányászok, favágók, légkalapácskezelők)
- Balesetek utáni állapotok: ha az ízületeket nagy erőhatás érte.
- Betegségek következtében: köszvény, cukorbetegség, endokrin betegségek, stb.
- Élsport: a túlzott fizikai igénybevétel a legkörültekintőbb sportorvosi felügyelett mellett is megterhelő lehet az ízületekre.
- Mozgáshiány: betegségek miatti ágyhozkötöttség vagy mozgásszegény életmód miatt
- Túlsúly: az ideálisnál magasabb testsúly fokozott terhelésnek teszi ki az ízületeket.
Az artrózis lassan alakul ki, tünetei pedig változatosak lehetnek. Sokszor a betegség már előrehaladott állapotban kerül diagnosztizálásra és még akkor sincsenek fájdalmas jelei. Más esetekben viszont már korán jelentkeznek a tipikus tünetek, úgymint:
- ízületi fájdalom a mozgás során (különösen a mozgás elején),
- ízületi duzzadás a mozgatás után,
- az ízület kattog, ropog, érezhetően nem simán, hanem akadozva mozog, egyre instabilabbá, majd egyre merevebbé válik,
- csontos kinövések az ízület környékén, főleg az ujjak esetében,
- ízületi fájdalom az időjárás változásakor.
Leggyakrabban a térd, a csípő, a gerinc, a lábfej és a kéz nagyízületei érintettek, azonban nagyobb terhelés esetén a váll és a könyök ízületei is megbetegedhetnek.
Mik az artrózis kezelési lehetőségei?
Az artrózis megelőzésére és tüneteinek enyhítésére az életmódbeli javaslatoktól kezdve, a természetes gyógymódokon át a gyógyszeres kezelésig számos lehetőség adott a betegség előrehaladottságát is figyelembe véve.
Általános javaslatként a következő ízületkímélő és egyben karbantartó megoldások állnak, melyek az ízületek (túl)terhelésének csökkentését segítik elő:
- túlsúlycsökkentés egészséges táplálkozással, sportolással (BMI max. 23 körül)
- rendszeres testmozgás, mely minden ízületet egyformán terhel: úszás, kerékpározás, nordic walking, túrázás, gyógytorna, tai chi, stb.
- kényelmes lábbeli viselése: párnázott, enyhén magasított (2-3cm) talpú/sarkú cipő viselése, szükség esetén egyedileg elkészített talpbetéttel kiegészítve, esetleg futócipő, túracipő viselése
- helyes testtartás: a rossz tartás nem egyenlően terheli az ízületeket, ebben segíthet a rendszeres gyaloglás és az úszás is
- napi 2-3 liter folyadék fogyasztása: a bőséges folyadékfogyasztás már önmagában sokat javíthat porcszöveteink állapotán
- egészséges táplálkozással is sokat tehetünk ízületeinkért, így természetes módon biztosítva számos jótékony táplálék, vitamin és ásványi anyag szervezetünkbe jutását
Táplálékkiegészítők és természetes megoldások: szintén segíthetnek megelőzni az ízületi panaszok kialakulását, valamint a már meglévő tünetek jelentős csökkentését.
- Kollagén-peptid: A kollagén óriásfehérje nagy mennyiségben megtalálható csontjainkban, porcainkban és bőrünkben, hozzájárul azok egészségéhez és rugalmasságához. Bizonyos húsételek tartalmaznak ugyan állati bőrt, csontot és porcot (pl. csontleves, kocsonya), melyek elfogyasztása után szervezetünk sok kollagénhez juthat hozzá, azonban ezek emésztése extra terhet ró szervezetünkre és nagyrészük egészségtelen is. A kollagén-peptid táplálékkiegészítőkben a kollagén már eleve peptidek formájában van jelen, így a felszívódása megfelelő és az emésztést sem terheli.
- Méhpempő: A méhpempő olyan aminosavakkal támogatja a szervezetet, amelyek a kollagén előállításához szükségesek. Rendszeres fogyasztásával a kollagén termelés fenntartható, a kopás megelőzhető!
- Kurkuma: ízületi gyulladás, reuma esetén védő hatású, alkalmazásával javulthat az ízületek duzzanata, a reggeli ízületi merevség és a járási képesség.
- Zselatin: A zselatin egy állati eredetű termék, amely hatásos aminosavakat tartalmaz. Serkenti a kötőszövetek növekedését, erősíti a csontokat, az ízületeket és az ínszalagokat, biztosítja a bőr rugalmasságát. Recept belsőleg: Este keverjünk el ½ dl vízben 5g étkezési zselatint, majd hagyjuk állni egész éjszaka. Ébredés után éhgyomorra igyuk meg a feloldott zselatint. Ezt 1 hónapon keresztül minden nap 1x alkalmazzuk, majd fél év szünet után a kúra megismételhető. Tipp: mézzel, gyümölcslével, joghurttal ízesíthető. Recept külsőleg: A belsőleges kúra helyett vagy után külsőleg is alkalmazható a zselatin úgy, hogy a leírás szerint elkészített zselatinnnal bekenjük az érintett ízület külső felületét, majd hagyjuk felszívódni. A megfelelő hatás érdekében a külsőleges kúrát hónapokig kell alkalmazni.
- Hialuronsav: A hialuronsav a szervezetünkben előforduló természetes anyag, mely a bőr rugalmasságához is hozzájárul, de fontos alkotóeleme az ízületi folyadéknak is. A kezdődő és középsúlyos artrózis kezelésében segíthet a hialuronsav befecskendezése az érintett ízületbe. Minden esetben szakorvos végzi a kezelést.
- Zöld kagyló: Vizsgálatok kimutatták, hogy az új-zélandi zöld kagyló igen sok olyan anyagot tartalmaz, amelyek a porcainkat és a csontjainkat is alkotják. Ezek közül a legfontosabb a glükozamin-glükán, amely az ízületi folyadékban is előfordul és fontos szerepet játszik annak viszkozitásában.
- Vadgesztenye: A vadgesztenye nem csak a visszerek orvossága, de az ízületi kopásnak is kiváló gyógyszere lehet. Ma már számos vadgesztenye készítmény elérhető. Leggyakrabban kenőcs vagy tinktúra formájában használják, de főzet vagy pakolás formájában is hatékonyan alkalmazható ízületi fájdalmakra.
- Kénes gyógyfürdők: Már az ókori görögök is ismerték a kénes gyógyfürdők gyógyító hatását, mely valóságos balzsam az ízületekre. A kén fontos alkotóeleme az életfontosságú fehérjéknek, azoknak is, melyek a porcokat alkotják. A kénes gyógyfürdők többféle eredetű ízületi bántalomra is jótékony hatásúak.
- Akupunktúra: Klinikai tesztek igazolták, hogy az ízületi kopás tüneteit, fájdalmait eredményesen csillapítja és az ízületek mozgékonyságát is javítja a tűszúrásos kezelés. A kezeléshez szakképzett akupunktőr felkeresése ajánlott.
- Homeopátia: Az artrózis kezdeti fázisában jó eredményekkel alkalmazhatóak a komplex (több alkotóelemből álló) homeopátiás szerek. Érdemes képzett homeopatát vagy homeopátiás patikát felkeresni, ahol segíteni tudnak a megfelelő szerek kiválasztásában és adagolásában.
- Schüssler-sók: Szintén az ízületi kopás kezdeti fázisában segíthetnek sokat azok a sók, melyek hatással vannak a csontokra, pl. Calcium fluoratum D2, Calcium phosphhoricum D6, Magnesium phosphoricum D6, Natrium chloratum D6, Natrium phosphoricum D6 és a Silicea D12. Képzett homeopata vagy patikus segíteni tudnak a megfelelő szerek kiválasztásában és adagolásában.
A fenti megoldások alkalmazása mellett is kiemelkedő fontosságú az optimális testsúly elérése és a rendszeres testmozgás beiktatása a mindennapi életbe!
Fizikoterápia
A fizikoterápia a már kialakult artrózis kezelésének fontos része, lényege a megfelelően “adagolt” mozgás. Egyik legjobb, legkellemesebb formája a gyógyvízben való mozgás, ahol a betegnek nem kell a saját súlyát tartania, a kellemes meleg pedig ellazítja a görcsös izmokat. Kiegészítheti a kezelést gyógytorna vagy szakképzett csontkovács is.
Gyógyszeres kezelésben használt szerek
- Egyszerű fájdalomcsillapítók: pl. paracetamol tartalmú készítények.
- Nem szteroid gyulladáscsökkentők: Tabletták, kúpok, kenőcsök, gyógyszeres pakolások számtalan fajtája ismert, de mivel számolni lehet mellékhatásokkal, valamint bizonyos gyógyszerekkel (pl. véralvadásgátlókkal) kölcsönhatásba léphetnek, használatuk nagy körültekintést igényel! Kérje szakorvos vagy gyógyszerész segítségét!
- Szteroid vagy porcregeneráló injekció: Az ízületbe vagy köré adható, az akut fájdalmak enyhítésében nagyon hatásos módszer, de hatása sajnos nem tartós.
- Porcvédő, porcregeneráló gyógyszerek: A porc lényeges összetevőit képező anyagokat (glükózamin és kondroitin) tartalmaznak.
Műtétek
Az előrehaladott állapotú és nagy fájdalmakkal együttjáró artrózis esetében, a gyógyszeres és fizikoterápiás lehetőségek kimerülése után, végső megoldásként sor kerülhet műtéti megoldásra is, melynek módja szakorvos által meghatározott. A legtipikusabb beavatkozási formák:
- korrekciós műtét: a csont vésését jelenti, ízületi tengelyeltérés esetén alkalmazzák
- artroszkópia: gyakori és kíméletes műtéti technika, melynek célja az ízület “kitisztítása”
- protézis beültetése: súlyos esetekben szükséges, melyek nagyobb deformitást vagy pl. járásképtelenséget okoznak.
Habár az artrózis teljesen nem gyógyul meg, a folyamat nagyon jó eséllyel lassítható vagy megállítható. A leghatásosabb az egyénre szabott, komplex terápia lehet, mely magában foglalja az egészséges életmódra törekvést (helyes táplálkozás, aktív életmód), a megfelelő táplálékkiegészítők alkalmazását, gyógytornász vagy fizikoterapeuta útmutatását, a szakorvosi javaslatokat és rendszeres kontrollt, valamint az esetleges gyógyszerszedést. Ezek megfelelő kombinációjával a műtétek elkerülhetőek és fájdalommentes, minőségi élet élhető.