Az őszi margitvirág és fűzfakéreg elősegíti a migrén kialakulásának megelőzését. Sőt még az izom és ízületi gyulladások enyhítésében is segítségünkre siet. Nem hiába hívják ezt a gyógynövényt az ókor aszpirinjének, fantasztikus fájdalom- és gyulladáscsökkentő hatással bír.
Az őszi margitvirág már évezredek óta a népi gyógyászat egyik legfontosabb eleme. Az I. században már felismerték szervezetre gyakorolt kiemelkedő hatásait. Dioszkoridész ókori görög orvos gyulladáscsökkentő hatását emelte ki, ugyanis minden forró gyulladás ellen ezt a gyógynövényt javasolta.
De az őszi margitvirágnak nem csak gyulladáscsökkentő, hanem fájdalomcsillapító hatása is kiemelkedő, éppen ezért nevezik a mai napig az Ókor aszpirinjének. Elsősorban láz-, fej-, fog-, és gyomorfájás enyhítésére használták. De menstruációs görcsök enyhítésére is alkalmas.
1985-ban vizsgálták először embereken az őszi margitvirág migrénellenes hatékonyságát. A vizsgálat során 17 beteget figyeltek meg, akik a vizsgálat előtt mind őszi margitvirágot fogyasztottak a migrén kezelésére. A vizsgálat során 2 csoportra osztották a résztvevőket: 9 résztvevő placebót, 8 pedig őszi margitvirágot kapott. A placebót fogyasztó csoportnál jelentős mértékben növekedett a fejfájás, az émelygés és a hányás gyakorisága illetve súlyossága. Ezzel szemben az őszi margitvirágot fogyasztó csoportnál nem figyeltek meg változást a migrének gyakoriságában és súlyosságában sem. Ez volt az első olyan kutatás, ami bizonyította az őszi margitvirág hatékonyságát a migrén kezelésében.
Az őszi margitvirágot már az ókorban is használták menstruációs panaszok enyhítésére. Ennek oka, hogy olyan hatóanyagokat tartalmaz, amik simaizom lazító hatással bírnak, így képesek enyhíteni a menstruációs görcsöket.
A fűzfakéreg már az ókorban is nagy népszerűségnek örvendett. Elsősorban teaként fogyasztották az ízületi fájdalom és gyulladásos megbetegedések kezelésére. De a láz és a megfázásos tünetek enyhítésében is fontos szerepet töltött be.
De az ókorban ezen kívül még köszvény, bélhurut sőt másnaposság kezelésére is alkalmazták! Segít méregteleníteni a májat, nyugtatja a gyomrot, csökkenti az étvágyat és gyorsítja az anyagcserét is.
Lazítja a méhi izmait és enyhíti a menstruációs görcsöket, egyik hatóanyaga a szalicil, segít megakadályozni egy hormonszerű vegyületnek a termelődését, ami a görcsök kialakulásában vesz részt. Sőt még a vérzés mennyiségét is képes csökkenteni.
Egy kis érdekesség a fűzfakéregről! Sokan nem tudják, de a fűzfakéreg az aszpirin egyik alapanyaga éppen emiatt kijelenthetjük, hogy hatása megegyezik a mai modern fájdalomcsillapítókkal.
Kutatások is bizonyítják a fűzfakéreg gyulladás- és fájdalomcsökkentő hatását:
A fűzfakéreg fájdalom- és gyulladáscsökkentő hatásával kapcsolatban sok kutatást végeztek. Egy kutatás során 210 beteget vizsgáltak, akik megelőzően 6 hónapon át derékfájásban szenvedtek. A betegeket 2 csoportba osztották: az egyik csoport placebót, míg a másik fűzfakérget kapott. A kutatás során azt vizsgálták, hogy 4 hét elteltével hány olyan beteg volt, akiknek egymás után 5 napon át nem jelentkeztek derékfájdalmai. A placebo csoport tagjai között minden 20-ik nyilatkozta, hogy nem volt fájdalma, viszont a fűzfakéreg kivonatot szedő csoport tagjainak majdnem felénél megszűntek a hát- és derékfájdalom tünetei.
Ezt a kutatást megismételték, viszont másodjára egy reumaellenes gyógyszerrel hasonlították össze hatékonyságát. A kutatás eredményeképpen a fűzfakéreg kivonat legalább olyan eredményesnek bizonyult, mint a reumaellenes szintetikus gyógyszer. Tehát a fűzfakéreg hatásosan kezeli az ízületi fájdalom és az ízületi gyulladás tüneteit.